top of page
POROZUMienie (1).png

Terapia IFS

Internal Family
Systems


Chcesz bardziej siebie zrozumieć?

Rozwiązać konflikty wewnętrzne? 

Pracować nad efektywną zmianą?

Być w akceptacji dla siebie?

 

Pracować nad pewnością siebie, poczuciem własnej wartości czy dowolnym celem?

 

Wykorzystaj zasoby swojej podświadomości!Coś mi mówi tak, a coś nie...
Część mnie chciałaby tego, ale się boję...

Kto z nas tego nie zna? A co jeśli to osobne części nas, które chcą się zatroszczyć o różne nasze potrzeby...
Części to sposób umysłu na uporządkowanie samego siebie.
Każda część ma swoje potrzeby, emocje, przekonania. Niektóre wyrabiamy sobie sami, niektórymi oczywiście przesiąkamy. Stąd często tworzą się rozmaite konflikty wewnętrzne...Każda część nas ma dobre intencje, tylko czasem- jakkolwiek to brzmi- niektóre po prostu nie zdają sobie sprawy, że chcąc nas chronić, wybierają sposób, który jest dla nas niesprzyjający... Każda część natomiast chciałaby być usłyszana i potrzebuje docenienia swoich intencji i pracy. Kto z nas tego nie chce?

Praca z częściami przyda się w każdej sferze. Poczucia swojej wartości, samooceny, obniżonego nastroju, lęków, bycia przytłoczonym przez emocje itd...

System ten jest naukowo potwierdzoną metodą pracy z umysłem, którą propagują światowi specjaliści pracy z traumą m.in. dr. Bessel van der Kolk i dr. Janina Fisher. 

Na sesjach możesz skontaktować się i porozmawiać z tą częścią Ciebie, która w danej chwili tego najbardziej potrzebuje. Pomogę Ci wejść w ten proces i będę zadawać ukierunkowujące pytania. Praca ta polega na Twoim intuicyjnym łączeniu się z tym co przychodzi, z obrazami, myślami, odczuciami z ciała - jest ona prowadzona i moderowana przeze mnie, ale to Ty połączysz się z odpowiedziami, informacjami, które masz w sobie- a pochodzą z różnych Twoich części. Stopniowo na sesjach, gdy Twój wewnętrzny system nabierze do Ciebie więcej zaufania, będziemy też mogli skontaktować się z tymi wrażliwymi, zranionymi częściami Ciebie, odciążyć je z ran, które mają i dać im to czego potrzebują- tak żeby w Twoim życiu było więcej lekkości i harmonii.

O braku jednorodnego JA mówił już Jung, Perls (twórca Terapii Gestalt) a później Richard Schwartz, terapeuta rodzinny, który w swojej pracy, zauważył, że każdy z jego klientów ma swoją wewnętrzną rodzinę i pracując z nią - a nie tylko prowadząc terapie z członkami prawdziwej rodziny- osiągnie się największe skutki i prawdziwą zmianę. Tę metodę pracy nazwał Internal Family Systems i w ostatnich latach zyskuje ona coraz większą popularność i uznanie w świecie nauki i terapii. Są również liczne badania na
skuteczność terapii IFS, jak np. takie, że pomaga ona nawet zminimalizować takie dolegliwości jak reumatoidalne zapalenie stawów.

W moim podejściu pracy respektuje wszystkie Twoje głosy i części, ponieważ wiem, że tylko w uszanowaniu wszystkich części człowieka jako całości, można osiągnąć sukces. Z empatią i wyrozumiałością podchodzę nawet do tego, co uważasz za trudne i czego nie lubisz, tak żeby zobaczyć tego dobre intencje i wtedy dopiero, możliwa jest zmiana na lepsze z lekkością.

 

Jestem Praktyczką IFS po oficjalnym, certyfikowanym, głebokim szkoleniu, prowadzonym przez specjalistów IFS Osnat Arbel i Paula Gintera oraz po szkoleniu u Boba Falconera.

Prowadzę ten proces w ramach sesji coachingowych, do których też mam uprawnienia. Jako, że jestem również certyfikowaną mediatorką NVC (Nonviolent communication), trenerką umiejętności psychospołecznych, i terapeutką pracy z ciałem (Providerką TRE®- Tension and trauma releasing exercises) - korzystam też podczas sesji z tych moich zasobów. Przede wszystkim swoją pracę opieram na EMPATII i UWAŻNOŚCI.

 

Jestem również w trzyletniej szkole psychoterapii metodą SE (Somatic Experiencing), którą również- obok IFS- rekomenduje do pracy z traumą (i nie tylko) Bessel van der Kolk autor książki "Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy".

Podczas terapii IFS wplatam moje umiejętności z terapii psychosomatycznej.

Będąc nastolatką prowadziłam, jak się okazuje, dialogi swoich części, czego dowiedziałam się po latach poznając i szkoląc się w tej metodzie. Mam za sobą jedyne dotychczas w Polsce szkolenia z tej metody, kilkaset godzin spędzonych na oficjalnych szkoleniach jak i dużo godzin praktyki własnej, przeprowadzając ten proces w ramach ćwiczeń. Zafascynowana tą metodą pogłębiałam swój warsztat przeprowadzając sesje, szlifując umiejętności i czerpiąc cenną wiedzę z praktycznymi wskazówkami z literatury fachowej. 

Cenię sobie bardzo metodę pracy z podświadomością IFS i wierzę w jej dużą skuteczność, podpartą wieloma przykładami naukowymi, ale i przede wszystkim potwierdzoną na samej sobie.


Chcesz poznać tajemniczy i fascynujący świat swoich części?

Zapraszam do przygody!

Metoda terapii IFS została przebadana naukowo i wpisana jako Evidence-Based Therapy.

Poniżej  niektóre linki do badań i artykułów naukowych:

IFS, an Evidence-Based Practice (foundationifs.org)

Layout 1 (jrheum.org)

 

Breaking News: Research article to be published (mailchi.mp)

The Efficacy Of Internal Family Systems Therapy In The Treatment Of Depression Among Female College Students: A Pilot Study | IFS Institute (ifs-institute.com)

Internal Family Systems (IFS) Treatment for PTSD and Comorbid Conditions: A Pilot Study | IFS Institute (ifs-institute.com)

IFS Shown to Reduce Pain and Depression, and Improve Physical Function for Rheumatoid Arthritis Patients | IFS Institute (ifs-institute.com)

MDMA and PTSD STUDIES | IFS Institute (ifs-institute.com)

calmheart.co.uk/ifs/ifs-evidence-based-therapy/

 

www.grantuoso.org/samhsa/

System Wewnętrznej Rodziny Schwartza – jak wygląda terapia oparta na tej metodzie? (zwierciadlo.pl)

bottom of page